Több izgalmas kérdést is felvet a kormány által bejelentett nyugdíjas ÁFA-visszatérítés, amely valójában nem egy klasszikus adóintézkedés, sokkal inkább tekinthető társadalombiztosítási juttatásnak, kvázi nyugdíjemelésnek. Az elgondolás ugyanakkor koherensebb, mint az SZJA-kedvezmény kiterjesztése a két- és háromgyermekes anyákra, és jóval kisebb lyukat is üt a költségvetésen.
Kiterjesztik az édesanyák SZJA-mentességét
Több nagy horderejű adóváltozás tervével is előhozakodott a kormány február végén. Ezek közül az SZJA-mentesség két- és háromgyermekes édesanyákra történő lépcsőzetes kiterjesztését, valamint a csed és a gyed SZJA-mentességét érdemes kiemelni.
A négy- és többgyermekes édesanyák már korábban megkapták ezt az élethosszig tartó kedvezményt. A most bejelentett tervek szerint a háromgyermekes anyukák 2025 októberétől mentesülnek a személyi-jövedelemadó fizetés alól, a 40 év alatti kétgyermekes anyukák pedig 2026 januárjától. A lépcső további fokain a 40-50 évesekre 2027-től, az 50-60 évesekre 2028-tól, a 60 év felettiekre pedig 2029-től terjesztik ki ezt a kedvezményt.
Amellett, hogy az intézkedés valóban nagy segítséget jelent az érintetteknek, és jól illeszkedik a kormány családpolitikájába, óriási lyukat üt a költségvetésen. Ráadásul nem csak egyszer, hanem mostantól fogva minden évben, és egyelőre nem látszik, hogy mi fogja ellentételezni ezt a hatalmas bevételkiesést.
Jön a nyugdíjas ÁFA-visszatérítés
A február végén bejelentett adózást érintő intézkedések között szerepelt a nyugdíjasok ÁFA-visszatérítése is. Adótechnikai szempontból ez tulajdonképpen nem is egy adóintézkedés, hiszen ennek rendelkezései nem fognak megjelenni az áfa-törvényben, sokkal inkább tekinthető egy társadalombiztosítási juttatásnak, kvázi nyugdíjemelésnek.
Ezt az elképzelést jóval koherensebbnek tartjuk, mint az SZJA-mentesség két- és háromgyermekes édesanyákra történő kiterjesztését. Egyrészt azért, mert van benne egy felső visszatérítési korlát (15 ezer forint havonta). Másrészt azért, mert arról kevés vita van, hogy a nyugdíjasok alapvetően nincsenek jó anyagi helyzetben, rá vannak szorulva a nyugdíjra, és az élelmiszer-infláció őket érintette a legjobban. Ez lényegében egy célzott támogatás számukra, egy nyugdíj-kiegészítés, amelyet a vásárlásaik után kapnak valamilyen arányban. Vagyis a nyugdíjas áfa-visszatérítés releváns szociális intézkedésnek is felfogható.
Megint eltolták az e-nyugta bevezetés határidejét
Egy Nemzetgazdasági Minisztérium által szervezett háttérbeszélgetésen kiderült, hogy a vállalkozások számára a nyugtáról való elektronikus adatszolgáltatás (e-nyugta) kötelezettsége 2026. szeptember 1-jére tolódik ki az eredetileg tervezett 2025. július 1-jei időpontról. Az ezzel kapcsolatos jogszabályok módosítására várhatóan tavasszal kerül sor. Az indoklás szerint a jogalkotó még több időt kíván biztosítani a vállalkozásoknak a felkészülésre.
Szintet lépett az USA vámháborúja
Az Amerikai Egyesült Államok március elején 25 százalékos vámot léptetett életben a Mexikóból és Kanadából érkező árukra, emellett 10-ről 20 százalékra emelte kedden a kínai áruk vámját. Erre válaszul Kanada 25 százalékos vámot vetett ki az USA-ból érkező árukra, de Kína sem hagyta válasz nélkül az intézkedést, hiszen 10 és 15 százalékos vámmal sújtott egyes amerikai termékeket.
Trump aranykártyája
Az USA elnöke nyilvánosságra hozta tervét egy „Gold Card” elnevezésű vízumprogram bevezetéséről, amely a gazdag külföldi befektetőket célozza meg. Az új kezdeményezés az EB-5 bevándorló befektetői vízumot váltaná fel, és lehetőséget kínálna az amerikai állampolgárság megszerzésére azok számára, akik hajlandóak 5 millió dollárt fizetni ezért. Trump állítása szerint ez a program hatalmas költségvetési bevételt generálna, amelyet elsősorban az államadósság csökkentésére szánnának, miközben sikeres, tehetséges embereket vonzana az országba, akik hozzájárulnának az amerikai gazdaság fejlődéséhez.
Jelentős változáson esik át a karbonvám szabályozása
Nem sokkal azután, hogy elindult, máris komoly egyszerűsítésen esik át a karbonvám (CBAM) rendszere. A változások lényege, hogy a kis importőröket (főként a kkv-kat és a magánszemélyeket) mentesítik a CBAM-kötelezettségek alól. Az indoklás az, hogy ezek az importőrök csak kis mennyiségű karbonvám hatálya alá tartozó árut importálnak az EU-ba a harmadik országokból, amelyek beágyazott kibocsátás mennyisége elenyésző. Az elképzelések szerint a kötelezettségek hatálya a változtatásokat követően is le fogja fedni a kibocsátás több mint 99 százalékát.
28 tagállama lehet már jövőre az EU-nak
A cím által sugallt állítással ellentétben nem egy új tagállamról van szó, hanem egy új regulációs rendszerről, egy gyakorlatilag tagállami jogrenden kívüli szabályozási keretről, amit annak érdekében vezetne be az EU, hogy a gazdaságát és annak a termelékenységét, versenyképességét javítsa.
Kocsmatámogatást jelentett be a kormány
Támogatási programot indít a kormány a kistelepülések közösségeinek és a turizmus fellendítése érdekében. A kocsma a kistelepülés lelke, ezért már ezer fő alatti települések is pályázhatnak támogatásra (maximum 3 millió forintra), amely pályázat a kormány által tavaly indított, a vidéki vendéglátóipari kkv-k támogatását célzó program folytatását jelenti. A pályázati keret összesen 1 milliárd forint.
A Barta Bence által említett fotóművész, Sivák Zsófia felvételeiről szóló cikk itt érhető el.